V spolupráci viacerých organizácií prichádza špeciálne podujatie objavovania Prešova - o Kumšte, mlynskom jarku a prvej prešovskej elektrárni. To všetko v noci, krásne nasvietené.

Nočné objavovanie - Voda v meste

 

V roku 2013 sme spustili realizáciu prvej fázy projektu Urban Oasis/Mestská oáza, ktorý postupne premieňa chátrajúci mestský pozemok na Okružnej ulici v Prešove na kultivovaný verejný priestor plný umenia a kultúry.

 

Pozemok sa nachádza na vokajšej strane bývalých hradieb mesta a je obkolesený významnými historickými pamiatkami. Priamo susedí s prvou mestskou eletrárňou aj bývalým mlynským jarkom. Priamo oproti sa  nachádza bašta opevnenia, v minulosti slúžiaca ako vodná veža, a takisto celé židovské suburbium. Len niekoľko krokov smerom k Levočskej ulici stojí Bosákov dom, významná prešovská secesná pamiatka.

 

V tomto historickom kontexte sme sa rozhodli pomôcť dlhoročnému podujatiu Objavovanie Prešova a poukázať na kultúrne kvality miesta za hradbami. To všetko vo veľkom štýle a s kvalitou urbanike vlastnou :) Celé podujatie sa bude vyznačovať profesionálnym nasvietením pamiatok spojeným s pútavou prednáškou a doplneným dobovými fotografiami či obrázkami.